خانه / دسته‌بندی نشده / روش متفاوت استتار با تتراکلرید تیتانیوم در سال 1923

روش متفاوت استتار با تتراکلرید تیتانیوم در سال 1923

مجله تصویری سلاح- آیا تاکنون ویدئوی منتشر شده از ناپدید شدن یک کشتی جنگی در پس صفحه ای از دود را مشاهده کرده اید؟ بر اساس گزارشی از وب سایت Interesting Engineering، فیلم مورد نظر مربوط به سال 1923 است که نشان می دهد هواپیمایی با ایجاد صفحه ای از دود مقابل یکی از کشتی های جنگی نیروی دریایی آمریکا، آن را به طور ناگهانی غیب می کند!

طبق کارشناسی های صورت گرفته به نظر می رسد که این دود حاصل ترکیب معدنی تتراکلرید تیتانیوم باشد؛ مایعی خورنده که می تواند با رطوبت هوا وارد واکنش شود. معمولا از این مدل صفحات دود مانند به منظور ایجاد ابهام و سردرگمی در نیروهای دشمن هنگام شرایط جنگ استفاده می شود.

ویدئوی جنجال برانگیز سال 1923

 

 

ویدئوی کشتی محو شونده که در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته می شود، نشانگر این موضوع است که چگونه فناوری های اوایل قرن بیستم می توانستند یک کشتی جنگی را از خطر حملات هوایی نیروهای دشمن در امان نگه دارند و در واقع آن را از میدان دید طرف مقابل خارج سازند. آنچه که در این تصاویر دیده می شود، شامل یک هواپیمای نظامی است که بر فراز کشتی جنگی حرکت می کند و با ایجاد دیواره ای بزرگ از دود سوژه مد نظر را در پس خود پنهان می سازد.

 

 

در ویدئوی مذکور که توسط واحد مهندسی ارتش آمریکا ساخته شده، ارتفاع صفحه دودی چند صد فوت گزارش شده است. با توجه به اطلاعات به دست آمده این کشتی مشغول شرکت در سری تمرینات نظامی نیروی دریایی بوده است که از سال 1921 الی 1923 در سواحل شرقی آمریکا انجام می شد.

 

 

به گفته یکی از متخصصین نظامی، ماده مورد استفاده به وسیله هواپیما در ویدئوی منتشر شده تتراکلرید تیتانیوم است. تتراکلرید تیتانیوم مایعی بی رنگ است که با رطوبت موجود در هوا واکنش داده و دودی متشکل از اسید تیتانیوم هیدراته به همراه هیدروژن کلرید را شکل می دهد. گفتنی است که کار با این ماده خطرناک است و می تواند علاوه بر تحریک سیستم تنفسی، منجر به خوردگی فلزات نیز بشود.

استفاده نظامی از دود به مقاصد مرتبط با پنهان کاری مربوط می شود. برای مثال در شرایط جنگی، دود وسیله ای موقتی برای ایجاد فضایی مسدود کننده است. درست مانند کوهی سنگی که برای سیستم بینایی انسان غیر قابل نفوذ محسوب می شود. هرچند این استراتژی همچون کوه توانایی جلوگیری از شلیک توپخانه و سایر تسلیحات دشمن را نخواهد داشت.

 

 

با این حال امروزه به کار گیری دود برای اهداف پنهان کاری جنگی تقریبا به طور کلی منسوخ شده است. زیرا بیشتر انواع رادارها و حسگرهای مادون قرمز مدرن از میان چنین دیواره های کاذبی نیز قابلیت ردیابی نیروهای دشمن را خواهند داشت.

هرچند هنوز مشخص نشده است که دوربین های مادون قرمز تصاویر را از پس صفحات دودی ایجاد شده توسط تتراکلرید تیتانیوم به چه صورت درک و دریافت می کنند. از طرفی دیگر امکان پرتاب موشک های کروز هدایت شونده ضد کشتی به وسیله هواپیماهای نظامی از فاصله 50 مایل یا حتی بیشتر نسبت به هدف، عملا استفاده از دیواره های دود را بی مصرف کرده است.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

لینک منبع

درباره ی amir-moazeni1

همچنین ببینید

ناوچه کلاس ناکس

بررسی کامل و معرفی ناوهای کلاس ناکس مینا گلرو در اوایل دهه ۱۹۶۰  نیروی دریایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *